בחורה מגרת את הרגל בעזרת הרגל השנייה

פטריות בציפורניים כל מה שצריך לדעת

פטריות בציפורניים

פטרת הציפורניים היא זיהום של הציפורניים הנגרם מפטריות ויכול להופיע ברגליים או בידיים. אם הבחנתם שהציפורניים שלכם מתחילות לשנות צורה וצבע, יש סיכוי גדול שנדבקתם בפטרת ציפורניים. איך תדעו באמת שמדובר בפטריות בציפורניים או בבעיה אחרת? מה הטיפול המומלץ וכיצד ניתן לצמצם את הסיכוי להדבקות? כל התשובות כאן.

מה זה פטרת הציפורניים?

פטרת הציפורניים, כשמה כן היא – זיהום בציפורן הנגרם על ידי פטריות (רובנו מכירים את התופעה כפטריות בציפורניים). מדובר בתופעה נפוצה למדי, אין כמעט אדם שלא סבל במהלך חייו מפטרת ושכיחות הזיהום עולה עם הגיל ונפוץ יותר בקרב אוכלוסייה מבוגרת. זיהומים פטרייתיים אינם מסוכנים ברוב המצבים ואינם כואבים בשלבים המוקדמים, רוב האנשים פונים לטיפול בעקבות שינוי המראה של הציפורניים.

פטריות בציפורניים

איך יודעים שיש פטריות בציפורניים?

פטרת הציפורניים יכולה להתבטא בשלל צורות, בהתאם לכל אדם, לסוג הפטרייה שתוקפת ולקצב התקדמות המחלה. עם זאת, יש הרבה מן המשותף בקרב כל הסובלים מפטריות בציפורניים, אחד הסימנים הראשונים לפטרת הציפורניים הוא שינוי ניכר במבנה הציפורן ועובייה, צבעה ולפעמים אף ניתוק של הציפורן מהאצבע. חשוב לציין כי לא בקרב כל הסובלים מבעיה זאת מופיעים כל הסימפטומים, לרוב מופיע רק סימן אחד.

לכן, אם אתם מזהים את אחד הסימנים, כדאי להגיע לבדיקה ולאבחן במדויק את הזיהום.

איך מונעים את המחלה?

היות שמדובר בזיהום מאוד שכיח, קשה מאוד למנוע לחלוטין פטרת בציפורני הרגליים. ניתן להדבק בו במקלחות ציבוריות (בצבא, חדר כושר) ואף במקלחת הביתית. עם זאת ניתן להפחית את הסיכוי להדבקות במגוון דרכים:

  • היגיינה – הקפידו על רגל נקייה ויבשה
  • אוורור – יש להימנע מנעילת נעליים סגורות למשך שעות ארוכות
  • כפכפים – במקלחות ציבוריות יש להקפיד על נעילת כפכפים

טיפול בפטריות בציפורניים

קיימים מגוון מוצרים לטיפול בפטרת הציפורניים שניתן לרכוש ללא מרשם רופא, אך הם בדרך כלל פחות יעילים והמלצתנו היא לגשת לאבחון מקצועי אשר יפנה אתכם לטיפול המתאים ביותר.
הטיפולים בפטרת הציפורניים מתחלק לשניים, טיפול מקומי וטיפול באמצעות כדורים:

טיפול מקומי

טיפול מקומי מתייחס לתכשירים שמטפלים בפטרת באופן ישיר במריחה באזור הנגוע בזיהום. בין התכשירים הקיימים בשוק תמצאו את אגיספור ואמטריקס, אשר מגיעים בצורת קרם/ג'ל אותו יש למרוח באזור הנגוע בהתאם להוראות הרופא ולצפות לתוצאות לאחר טיפול ארוך יחסית. מוצרים נוספים לטיפול מקומי הם לוסריל ובטרפן המשווקים בצורת לק ומאפשרים טיפול נוח באמצעות מריחת התכשיר ישירות על הציפורן. חסרות מרכזי בטיפולים מקומיים לפטרת הציפורניים הם אורך תקופת הטיפול והצורך בהתמדה לאורך זמן.

טיפול תרופתי

טיפול בפטרת הציפורניים באמצעות כדורים הכוללים את החומרים itraconazole ו-terbinafine. מדובר בחומרים יעילים במיוחד שלרוב משיגים תוצאות בפרק זמן קצר באופן יחסי טיפול המקומי. התרופות הנפוצות ביותר לטיפול הן איטרנול וטרבינפין, את שתיהן לא מומלץ לקחת ללא הנחיות מפורטות של הרופא המאבחן ובהתאם להוראותיו.

סובלים מפטריות בציפורניים? נשמח לעזור. התקשרו עוד היום:
דילוג לתוכן