דורבן בכף הרגל

טיפול בדורבן בכף הרגל

דורבן בכף הרגל גורם לכאבים בתחתית העקב, שמו הרפואי הוא מחלת החיתולית הכפית. רקמת החיתולית הכפית היא רצועה עבה ודמוית רשת המחברת את העקב לקדמת כף הרגל. הרקמה משמשת כמעין בולם זעזועים ותומך בקשת כף הרגל שלך, ועוזר לך ללכת.

דורבן בכף הרגל הוא אחת התלונות האורתופדיות הנפוצות ביותר. רצועות אלו חוות הרבה בלאי בחיי היומיום שלך. לחץ רב מדי על כפות הרגליים יכול לפגוע או לקרוע את הרצועות. כך שהרקמה הופכת דלקתית, והדלקת גורמת לכאבי עקב ונוקשות בעקב.

תסמינים לדורבן בכף הרגל

התלונה העיקרית של אנשים הסובלים מדורבן בכף הרגל היא כאבים בתחתית העקב או לעיתים באזור התחתון של כף הרגל. לרוב זה משפיע רק על רגל אחת, אך זה יכול להשפיע על שתי כפות הרגליים.

הכאב מהרצועה המדוברת מתפתח בהדרגה לאורך זמן. הכאב יכול להיות עמום או חד. יש אנשים שחשים צריבה או כאב בתחתית כף הרגל הנמתחת החוצה מהעקב.

הכאב בדרך כלל גרוע יותר בבוקר כשאתה צועד את הצעדים הראשונים שלך מהמיטה, או אם ישבת או שכבת זמן מה. טיפוס במדרגות יכול להיות קשה מאוד בגלל קשיחות העקב.

לאחר פעילות ממושכת הכאב יכול להתלקח כתוצאה מגירוי מוגבר או דלקת. אנשים הסובלים מדורבן בכף הרגל בדרך כלל אינם חשים כאב במהלך הפעילות, אלא רק לאחר הפסקתם.

הגורמים לדורבן בכף הרגל

גברים ונשים פעילים בגילאי 40-70 נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להתפתחות דלקת ברקמת החיתולית הכפית. זה גם קצת יותר שכיח אצל נשים מאשר אצל גברים. נשים בהריון עוברות לעתים קרובות התפרצויות של דלקת זאת, במיוחד בשלבי ההיריון המאוחרים.

אתה נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח דורבן בכף הרגל אם אתה סובל מעודף משקל או מהשמנת יתר. הסיבה לכך נובעת מהלחץ המוגבר על הרצועות בכף הרגל שלך, במיוחד אם יש לך עלייה פתאומית במשקל.

אם אתה רץ למרחקים ארוכים, יתכן שיש לך סיכוי גדול יותר לפתח בעיות כמו דורבן בכף הרגל. אתה גם בסיכון אם יש לך עבודה מאוד פעילה הכרוכה בלהיות לעיתים קרובות על הרגליים, למשל עבודה במפעל או להיות שירות במסעדה.

אם יש לך בעיות מבניות בכף הרגל, כמו קשתות גבוהות מאוד או רגליים שטוחות מאוד, אתה עלול לפתח דורבן בכף ברגל. גידי אכילס מתוחים, שהם הגידים המחברים את שרירי השוק לעקביך, עשויים לגרום גם לכאבים ברצועת החתולית הכפית. בנוסף, גם נעילת נעליים עם סוליות רכות ותמיכה לקויה עלולה גם לגרום להיווצרות דלקת ולדורבן בכף הרגל.

בדיקות לאבחון של דורבן בכף הרגל

הרופא שלך יבצע בדיקה גופנית בכדי לבדוק רגישות בכף הרגל והמיקום המדויק של הכאב. זה כדי לוודא שהכאב אינו תוצאה של בעיה אחרת בכף הרגל.

במהלך ההערכה הוא עשוי לבקש ממך לכופף (flex) את כף הרגל בזמן שהם מפעילים לחץ על הרצועה כדי לראות אם הכאב מחמיר ככל שאתה מכופף ופוחת כאשר אתה מכופף לצד השני (point) את אצבעות כף הרגל. הם גם יבדקו אם יש לך אדמומיות או נפיחות קלה.

הרופא שלך יעריך את חוזק השרירים ואת בריאות העצבים שלך על ידי בדיקת:

  • רפלקסים
  • טונוס שרירים
  • תחושת מגע ומראה
  • קואורדינציה
  • איזון

יתכן שיהיה צורך לבצע בדיקת רנטגן או בדיקת MRI בכדי לבדוק ששום דבר אחר לא גורם לכאבי העקב שלך, כמו שבר בעצם.

חשוב לציין שלא ניתן לאבחן דורבן בכף הרגל בעזרת MRI מאחר ואי אפשר לראות רצועות בבדיקות אלו.

טיפול בדורבן בכף הרגל

טיפולים ביתיים כמו מנוחה, קירור ושימוש בקביים ובתרופות אנטי דלקתיות הם לרוב הדרכים הראשונות לטיפול בדורבן בכף הרגל. אם אלה לא מקלים על הכאב, הזרקה של סטרואידים ישירות לחלק הפגוע ברצועה יכולה לעזור. הרופא שלך יכול לעשות זאת במשרד שלו.

הרופא שלך עשוי להשתמש במכשיר אולטרסאונד כדי לקבוע את המקום הטוב ביותר לזריקה. הוא יכול גם למרוח קורטיקוסטרואידים על עור העקב שלך או על קשת כף הרגל, ואז להפעיל זרם חשמלי לא מכאיב כדי לאפשר לסטרואיד לעבור דרך העור שלך לתוך השריר.

טיפולי פיזיותרפיה הם חלק מרכזי בטיפול בדורבן כף הרגל. זה יכול לעזור במתיחת הרצועה הפגועה והגיד שלך. פיזיותרפיסט יכול להראות לך תרגילים לחיזוק שרירי הרגליים התחתונות שלך, ועוזר לייצב את ההליכה שלך ולהפחית את עומס העבודה על הרצועה הפגועה שלך.

אם הכאב נמשך ושיטות אחרות אינן עובדות, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​על טיפול בגלי הלם חוץ-גופניים. בטיפול זה, גלי קול פוגעים בעקב שלך כדי לעורר ריפוי בתוך הרצועה. תופעות לוואי של טיפול זה יכולות לכלול: חבורות, נפיחות, כאב וחוסר תחושה.

כדאי לדעת שלא הוכח כי טיפול בגלי הלם חוץ-גופניים יעיל בעקביות בהקלה על התסמינים. אם טיפולים ביתיים ורפואיים לא מטפלים בדורבן כף הרגל שלך, האפשרות הבאה שיש לקחת בחשבון היא ניתוח.

ניתוח דורבן בכף הרגל

ניתוח הוא הטיפול הקיצוני ביותר. זה נעשה רק במקרים בהם הכאבים חמורים או נמשכים יותר מ- 6 עד 12 חודשים.

בניתוח המנתח משחרר את הרצועה הפגועה על ידי ניתוק חלקי שלה מעצם העקב. זה מפחית מתח, אך מחליש את קשת כף הרגל, ויש סיכון באיבוד תפקוד מלא.

ניתוח יכול לגרום לכאבים כרוניים ונזק עצבי, ולכן יש לקחת בחשבון רק לאחר שניסית אפשרויות טיפול אחרות.

תרגילים על מנת להקל או למנוע דורבן בכף הרגל

מתיחות עדינות יכולות לעזור להקל ואף למנוע דורבן בכף הרגל. מתיחת השוקיים והרצועה עצמה עוזרת לשחרור שריריך ולהפחתת כאבים בעקב.

חשוב לקחת פסק זמן מתרגילים מסוימים, כמו ריצה, כדי לתת לרצועה זמן להחלים. שחייה ופעילויות אחרות בעלות השפעה נמוכה על הרצועה יכולות לאפשר לך להתעמל בלי להחמיר את כאבי העקב. כשאתה מתחיל לרוץ שוב, הקפד להתחיל לאט.

חשוב לעצור ולעשות מתיחות גם בזמן פעילות גופנית בכדי למנוע מהכאב לחזור. זכור להתמתח גם לפני שמתחילים באימונים.

טיפולים ביתיים לטיפול בדורבן בכף הרגל

הפחתת הכאב והגירוי ברצועה היא חלק חשוב בטיפול, אך הדבר אינו מתייחס לטיפול בפגיעה הבסיסית ברצועה.

טיפול ראשוני בבית כולל הימנעות מעמידה על כפות הרגליים והנחת קרח על האזור למשך 15 עד 20 דקות, שלוש או ארבע פעמים ביום להפחתת הנפיחות.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAID), כמו איבופרופן (מוטרין או אדוויל) ונפרוקסן, עשויות להרגיע את הכאב ברצועה.

מניעת דורבן בכף הרגל

ביצוע מספר שינויים באורח החיים עשוי לעזור לכם להימנע מדורבן בכף הרגל.

נעל נעליים תומכות עם תמיכה טובה בקשת, ודאג להחליף את נעלי הספורט שלך באופן קבוע. אם אתה רץ, 700-800 קילומטר הם הגבול עבור כל זוג נעליים לפני שתצטרך לקנות חדשות.

שלב תרגילי אימון שלא מפעילים את השרירים והרצועה בשגרה שלך, כמו שחייה או אופניים. בכלל כדאי להימנע מפעילות יתר של הרצועה שלך. לפני האימון, הקפד למתוח את השוקיים, גיד אכילס ואת רצועת החתולית כפית.

עשה כמיטב יכולתך להישאר במשקל בריא. אם אתה סובל מעודף משקל, נסה לרדת במשקל כדי להפחית את הלחץ על הרצועה שלך.

תוכל לקרוא גם על ציפורן חודרנית האם לטפל באמצעות לייזר או בפנול?

Call Now Button דילוג לתוכן