טיפול בקריותרפיה

מה זה טיפול קריותרפיה ואיך זה עובד?

הרפואה הסינית נתפסת כרפואה עתיקת יומין. אולם, עם השנים, השימוש בטכנולוגיה ומחקר מקצועי גילה מדע הרפואה הסיני שיטות רפואה מתקדמות מאוד לטיפול הוליסטי בבעיות רפואיות בפן הגופני והנפשי.

טיפולי קריותרפיה מהווים פתרון חדשני בו נעשה שימוש בסאונת קור עוצמתית מאוד להפחתת מצוקות גופניות שונות. הגישה הסינית הרואה קשר בין שכבת הצ'י (שכבת מגן בין העור והשרירים) למערכת החיסונית גרמה לפיתוח שיטה לחידוש תאי הגוף באמצעות קור יבש בתנאי חנקן. עוד על השיטה האפקטיבית – במאמר הבא.

ריפוי והחלמה באמצעות סאונת קור

באירופה, טרנד טיפולי זה כבר שולט במשך שנים רבות, הוא נפוץ גם בארה"ב ובשנים האחרונות חודר לישראל. קריותרפיה מציעה הקלה לכאבים קלים לצד כאבים טראומטיים, כאבי שרירים, נגעי עור, נפיחויות, נזקים ברקמות רכות, נקעים ועוד.

תהליך טיפול בקריותרפיה

טיפול בקריותרפיה כולל כניסה לתוך מכשיר סאונה בקור הנע בין מינוס 120 מעלות צלזיוס למינוס 150 מעלות צלזיוס למשך 3 דקות. שיטת טיפול זו מסייעת לעידוד התפתחות תאי עור בריאים חדשים ולשיפור תפקוד תאי הגוף הקיימים. 

טיפול בקור מבוסס תופעה פסיכולוגית הידועה בכינויה: "Fight or Flight", כלומר – תגובה הישרדותית שמקורה במנגנון הבסיסי של גוף האדם להתמודדות מול סכנות פיזיות מיידיות. 

היתרונות בשימוש במנגנון זה:

הקור העז גורם למנגנון ההישרדותי להיכנס לפעולה, הדם מוזרם אל ליבת הגוף לצורך הגנה על איברים חיוניים ומועשר בחמצן, אנזימים וחומרים מזינים.

לאחר היציאה מהמכשיר, הגוף חוזר לפעול בצורה תקנית, כעת יוזרם דם טרי מחומצן אל כל תאי הגוף, מה שיעודד התחדשות וצמיחת תאים חדשים בריאים.

כיצד התפתחה שיטת הקריותרפיה?

התגובה הטבעית של רבים לאחר חבלה או מכה היא להניח קרח או שקית קפואה על האזור שנפגע. תיאוריית טיפול זו היא עתיקה ביותר כאשר קיימות עדויות שכבר במצרים העתיקה השתמשו המצרים בקור לטיפול בדלקות ופציעות.

בתקופתו לש נפוליאון, המנתח הנודע דומיניק ז'אן לארה, השתמש בקרח על מנת לטפל בקטיעות גפיים של חיילים משדה הקרב.

ההיסטוריה טומנת מגוון שיטות טיפול בקור שהלכו והתפתחו עד לייצור שיטת הטיפול המקובלת בימינו.

ד"ר ג'יימס ארנוט מברייטון, שנת 1845, יישם את יתרונות הטיפול בקור באמצעות תמיסות מלח וקרח מרוסק בטמפרטורות של עד מינוס 24 מעלות לטיפול במצבים רפואיים שונים לרבות כאבי ראש ובעיות נוירולוגיות.

שימוש בקור בפחמן דו חמצני בטמפרטורה של מינוס 78.5 מעלות התקבלה בתחילת המאה ה-20 כשיטת טיפול בבעיות עור, במחלת הזאבת ועוד.

בהמשך התגלה החמצן הנוזלי בטמפרטורה של מינוס 82.9 מעלות ככלי טיפולי לריפוי יבלות ויראליות ועוד.

לאחר מלחמת העולם השנייה נעשה שימוש בחנקן נוזלי במינוס 196 מעלות לטיפול בנגעי עור שונים.

בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20 פותחו מכשירי קריו-כירורגיה כאשר במשך השנים שיטת הקריותרפיה נכנסה לשימוש כשיטת טיפול במגוון נגעי עור ממאירים ושפירים, כאבים כרוניים שונים ודלקות.

מהם תחומי הטיפול של הקריותרפיה?

קריותרפיה מטפלת במגוון סוגי בעיות במישור הגופני וכמו גם במישור הנפשי:

  • דלקות מפרקים
  • מחלות עור ושיקום עורי
  • אנטי אייג'ינג ועיכוב תהליכי הזדקנות
  • עייפות כרונית
  • הפרעות הורמונליות
  • מחלות נשימתיות ואסטמה
  • ליקויי שלד ושרירים
  • סטרס
  • בעיות שינה
  • חיזוק המערכת החיסונית

איך קריותרפיה מציעה מענה למספר רב כל כך של קשיים בתחום הגוף והנפש?

אופיו הייחודי של הטיפול והתאמתו האישית לקושי הספציפי של המטופל מאפשרת את אפקטיביות הטיפול במגוון רב של תחומים. טיפול מסוג זה עובד על זרימת דם מוגברת והגברת האדרנלין בגוף להתעוררות מהירה והתאוששות מהירה.

אופן הטיפול בקריותרפיה

קריותרפיה מציעה תחושת הקלה כבר לאחר טיפול של 3 דקות במכשיר סאונת קור. אולם, מומלצת התאמת סדרת טיפולים לפי אופי הבעיה על מנת למקסם את הטיפול. תהליך ממושך יבטיח את יעילות הטיפול על פני זמן ולא בצורה נקודתית בלבד.

קריותרפיה- הוכחה כיעילה

שיטת טיפול זה על פי מחקרים ותגובות של מטופלים, נחשבת כיעילה ביותר, כאשר מטופלים מעידים כי מצאו תרופה לבעיות שונות לאחר שנים של ניסוי וטעיה במגוון שיטות אחרות. נציין כי שיטה זו נחשבת לחדשנית ודורשת התאמה של אנשי מקצוע המוכשרים לטיפול בקריותרפיה על מנת לאפשר טיפול נכון ואיכותי.

איך מתאימים את אופן הטיפול למטופל?

המטפל המוסמך יתשאל את המטופל לגבי הקושי עמו הוא מתמודד, אורח חייו ופרטים על חייו האישיים. פרטים אלו יסייעו לו בהתאמת הטיפול המושלם בקור, מספר מפגשים ואופי התהליך.

שילוב טיפולי קריותרפיה בטיפולי רפואה אלטרנטיבית נוספים

פעמים רבות קיימת המלצה לשילוב טיפולי קריותרפיה בטיפולים מעולם הרפואה הסינית על מנת למקסם את תוצאות הטיפול. חשוב שהשילוב יעשה על ידי מטפל מקצועי שיערוך אבחון המבוסס בדיקה של המטופל ותשאול מקיף. ניתן לשלב קריותרפיה עם דיקור סיני, טיפול בצמחי מרפא, עיסוי טווינא וטיפולים נוספים. שילוב נכון עשוי להביא את הגוף לאיזון אופטימלי לבין המערכות השונות בגוף.

לסיכום – טיפול קריותרפיה

שיטת טיפול זו מבוססת על תגובת הגוף לקור עז בצורה פתאומית למשך זמן קצר מה שמגייס את מערכת הדם להתחדשות, להגברת תפקוד תאי הגוף הקיימים וייצור תאי גוף חדשים. השיטה מומלצת על ידי מומחים מעולם הרפואה האלטרנטיבית ומטפלת במגוון תחומים רחב בעולמות רפואת הגוף והנפש.

Write a comment

דילוג לתוכן