טיפול בפטרת בציפורניים

טיפול בפטרת בציפורניים כל מה שצריך לדעת

לא רוצה לטפל בפטרת הציפורניים שלך? אולי זה לא כואב, והציפורניים הצהובות והעבות לא מפריעות לך. אולי אתה חושב שזה ייעלם מעצמו.

אבל פטרת הציפורניים לא חולפת מעצמה. ואם אתה לא מטפל בזיהום זה, יש סיכוי שהוא יכול להחמיר. זה יכול להתפשט לציפורניים אחרות או דרך גופך. וזה עלול לגרום לכאב כשאתה הולך.

למזלך, יש מספר דרכים לטפל בזה. להלן מבט על מה שתוכל לנסות.

פטרת ציפורניים היא מצב שכיח שמתחיל כנקודה לבנה או צהובה מתחת לקצה הציפורן או הציפורן. ככל שהזיהום הפטרייתי הולך ומעמיק, פטרת הציפורניים עלולה לגרום לציפורן שלך להתעבות ולהתפורר בקצה. זה יכול להשפיע על מספר ציפורניים.

אם מצבך קל ולא מפריע לך, יתכן שלא תזדקק לטיפול. אם פטרת הציפורניים שלך כואבת וגורמת לציפורניים מעובות, יש צעדים לטיפול עצמי ותרופות שעשויות לעזור. אך גם אם הטיפול מצליח, פטרת הציפורניים חוזרת לעיתים קרובות.

פטרת ציפורניים נקראת גם אוניצ’ומיקוזיס. כאשר פטרייה מדביקה את האזורים שבין אצבעות הרגליים לעור כפות הרגליים שלך, זה נקרא כף רגל של אתלט (tinea pedis).

מה גורם לציפורניים פטרייתיות, ומה חלק מגורמי הסיכון?

אצל אנשים נורמליים ובריאים, זיהומים פטרייתיים של הציפורניים נגרמים לרוב כתוצאה מפטרייה שגדלה באזורים לחים ורטובים. מקלחות משותפות, כמו אלו בחדר הכושר או בריכות השחייה, הם מקורות נפוצים. בנוסף, סלוני ציפורניים המשתמשים בסניטציה לא מספקת של מכשירים (כמו קוצץ, וגיגיות רגליים) ומגורים עם בני משפחה שיש להם פטרת ציפורניים מהווים גם גורמי סיכון. ספורטאים הוכחו כרגישים יותר לפטרת הציפורניים. יש להניח כי הדבר נובע מנעילת נעליים הדוקות ומיוזעות.

קשישים ואנשים הסובלים ממצבים מסוימים של מחלות נמצאים גם הם בסיכון גבוה יותר. כל דבר הפוגע במערכת החיסון שלך יכול לגרום לך להידבק בפטרת. אלה כוללים מצבים כמו איידס, סוכרת, סרטן, פסוריאזיס, או נטילת תרופות מדכאות חיסון כמו סטרואידים.

האם ציפורניים פטרייתיות מדבקות?

אמנם אתה חייב להידבק בפטרייה ממקום כלשהו, ​​אך היא אינה מדבקת מאוד. פטרת ציפורניים שכיחה עד כדי כך שמציאת יותר מאדם אחד במשק בית שסובל מכך זה לא יותר מצירוף מקרים. זה יכול להיות מועבר מאדם לאדם אך רק במגע אינטימי מתמיד.

מהם תסמינים וסימנים של פטרת ציפורניים?

למרות שבדרך כלל פטרת ציפורניים היא דאגה קוסמטית בעיקר, ישנם חולים אשר חווים כאבים ואי נוחות. תסמינים אלו עשויים להחמיר עקב סוגי נעליים שונים, פעילות גופנית וגיזום לא נכון של הציפורניים.

בהתחלה, יתכן שתראה רק כתם לבן או צהוב מתחת לציפורן שלך. עם הזמן זה מתפשט ויכול להפוך את כל הציפורן שלך להיות צבועה בלבן, צהוב, ירוק או שחור.

הציפורן שלך עשויה להתעבות ועלול להיות קשה לחתוך אותה. אנשים רבים מבחינים כי הציפורן שלהם מתחילה להסתלסל או להינתק. בנוסף, יכול להיות שהיא תהפוך לשבירה ומתפוררת כשאתם נוגעים בה.

קל להתעלם מדלקות ציפורניים פטרייתיות בהתחלה, מכיוון שאתה לא סובל מכאבים. אבל אם לא מטפלים, זה עלול להזיק ולהפעיל לחץ כלשהו על האזור. אם זיהום נהיה מספיק גרוע, הוא יכול להקשות על ההליכה.

באילו בדיקות משתמשים אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי לאבחן ציפורניים פטרייתיות?

בדיקה גופנית בלבד הוכחה כשיטה לא אמינה לאבחון פטרת ציפורניים. ישנם מצבים רבים שיכולים לגרום לציפורניים להראות פגומות, כך שאפילו רופאים מתקשים. למעשה, מחקרים מצאו שרק כ- 50% מהמקרים של הופעת ציפורניים לא תקינה נגרמו כתוצאה מפטרייה. לכן כמעט תמיד יש צורך בבדיקת מעבדה. חברות ביטוח מסוימות אף עשויות לבקש אישור בדיקת מעבדה לאבחון בכדי שיכוסו תרופות נגד פטריות.

דוגמת ציפורן מתקבלת על ידי גזירת ציפורן הרגליים או על ידי קידוח חור בציפורן. חתיכת ציפורן זו נשלחת למעבדה בה היא יכולה באמצעות צביעה, גידול בתרבית או בדיקת PCR (כדי לזהות את החומר הגנטי של האורגניזמים) לזהות נוכחות של פטריה.

הבדיקה הסטנדרטית עשויה לקחת עד שישה שבועות כדי להשיג תוצאה, אך ניתן להשתמש ב- PCR לזיהוי החומר הגנטי הפטרייתי, אם קיים, ביום אחד בערך. עם זאת, בדיקה זו אינה בשימוש נרחב בגלל העלות הגבוהה שלה. אם תוצאה של ביופסיה שלילית מלווה בחשד קליני גבוה, כמו ציפורניים שחוקות, בעלות סימני צבע, מעובות וכו’, זה מצדיק בדיקה חוזרת בגלל שכיחותן של תוצאות שליליות שקריות בבדיקות אלה.

לרוב התרופות המשמשות לטיפול בפטרת ציפורניים יש תופעות לוואי, לכן אתם רוצים לוודא במה אתם מטפלים.

אילו מומחים מטפלים בפטרת ציפורניים?

ישנם כמה רופאים שיכולים לספק טיפול בפטרת ציפורניים. נותן הטיפול העיקרי שלך, רופא עור או פודיאטר יכול לטפל בפטרת ציפורניים. כל אחד מהרופאים הללו יכול לספק אבחנה נכונה ולרשום תרופות ספציפיות לזיהום פטרייתי. רופא עור או מומחה לכף הרגל (podiatrist) עשוי לגלח את השכבה העליונה של הציפורן או אפילו להסיר חלק מהציפורן.

איך להיפטר מפטרת ציפורניים?

שמירה על ציפורניים גזוזות וקצרות יכולה לעזור להפחית את כמות הפטרייה בציפורניים ומומלצת מאוד. זה גם מספק הקלה בכאב כאשר הציפורניים המעובות גורמות לכאבים הקשורים ללחץ.

באופן מסורתי, משחות ותרופות מקומיות יעילות פחות נגד פטרת ציפורניים מאשר תרופות דרך הפה. הסיבה לכך היא שהציפורניים קשות מכדי שתרופות חיצוניות יחדרו.

זה גם מסורבל לדבוק בשימוש בתרופה מקומית. לעתים קרובות, תרופות אלה דורשות יישומים יומיומיים במשך פרק זמן של עד שנה כדי לראות תוצאות. אחד היתרונות העיקריים של הטיפול המקומי הוא הסיכון המינימלי לתופעות לוואי חמורות בהשוואה לטיפול דרך הפה.

לטיפול אנטי פטרייתי דרך הפה יש שיעור ריפוי גבוה, תלוי בתרופות. זה יכול לקחת תשעה עד 12 חודשים כדי לבדוק אם זה עבד או לא, מכיוון שזה לוקח זמן עד שהציפורן גדלה. גם כאשר הטיפול עובד, הפטרייה עשויה לחזור. נכון לעכשיו, טיפול נגד פטרייה דרך הפה נחשב לטיפול הטוב ביותר בפטרת ציפורניים בגלל שיעורי הריפוי הגבוהים יותר ומשך הטיפול הקצר יותר בהשוואה לטיפול מקומי.

ישנם מספר טיפולים חדשניים שעדיין נבדקים:

  • טיפול בלייזר או טיפול פוטודינמי – משתמשים בטכניקות המשתמשות באור על הציפורן.
  • שימוש בזרם חשמלי כדי לסייע בספיגת תרופות מקומיות נגד פטריות בציפורן.
  • שימוש בלכה מיוחדת לציפורניים המשנה את המיקרו אקלים של הציפורן כדי לגרום לכך שהפטרייה לא תוכל לגדול באזור: אם זה עובד, יתכן שזו דרך לא יקרה לטפל בבעיה זו בעתיד.

אחת הדרכים להיפטר באופן סופי מפטרת ציפורניים היא באמצעות ניתוח. טיפול כירורגי כולל הסרת ציפורניים. עם זאת, לעיתים קרובות זה מספק הקלה זמנית בלבד, והישנות שכיחה אלא אם כן משתמשים במקביל בתרופות נוגדות פטרייה נוספות (דרך הפה או מקומיות). עם זאת, ייתכן שיהיה צורך בהסרה כירורגית כאשר הציפורן המושפעת קשורה לגורמים אחרים כמו טראומה או זיהום.

מהי הפרוגנוזה של ציפורניים פטרייתיות?

ריפוי פטרת ציפורניים יכול להיות קשה והטיפול יכול לארוך עד 18 חודשים. הישנות מחלה וזיהום מחדש נפוצים. ניסיון להסיר או לשנות את גורמי הסיכון שלך, במידת האפשר, הוא חיוני למניעת זיהום מחדש. אנשים הסובלים ממחלות רפואיות שמגבירות את הסיכון לפטרת ציפורניים יכולים להתקשות אפילו יותר במיגור הפטרייה.

דילוג לתוכן